Wydarzenia

 

Odszedł Mistrz Zen Berni Tetsugen Glassman

Bernie Tetsugen  Glassman zmarł rano 4 listopada w Massachusetts. Miał 79 lat.

Był mistrzem zen, mającym znaczący wpływ na amerykańską dharmę. Był też inżynierem lotnictwa, przedsiębiorcą społecznym, działaczem międzywyznaniowym oraz klaunem.

Glassman urodził się 18 stycznia 1939 r na Brooklynie w Nowym Jorku w rodzinie, żydowskich, wschodnioeuropejskich imigrantów. Po raz pierwszy zetknął się z Zen, gdy przeczytał książkę Hustona Smitha  "The Religions of Man".

W latach 60-tych. zaczął medytować i wkrótce rozpoczął poszukiwania nauczyciela Zen, znajdując w małej świątyni w Los Angeles Taizana Maezumi’ego Roshi. Maezumi Roshi miał się stać jednym z najbardziej wpływowych nauczycieli Zen w Ameryce. W tym czasie był młodym mnichem w świątyni. Glassman natychmiast związał się z nim. W ciągu kilku lat służył jako „prawa ręka” Maezumi’ego i praktykował jako jego formalny uczeń. W 1970 roku został nowicjuszem kapłanem Zen i otrzymał swoje imię Dharmy Tetsugen.

Kiedy Maezumi Roshi założył Zen Center w Los Angeles w 1967 roku, Glassman był jednym z członków założycieli. Później pełnił funkcję głównego administratora ośrodka, a następnie dyrektora zarządzającego. W trakcie swojej nauki, Glassman pracował również jako inżynier lotnictwa w McDonnell-Douglas, rozwijając programy podróży kosmicznych. Zrezygnował z pracy w 1976 roku, kiedy ukończył szkolenie u Maezumiego Roshi, stając się senseiem, certyfikowanym nauczycielem Zen. Cztery lata później założył własną wspólnotę w Bronksie.

Glassman zawsze interesował się sprawami społecznymi. Pewnego razu, gdy wracał do domu z pracy, miał wizję głodnych duchów - istot, które reprezentują niespełnione pragnienia - i uświadomił sobie, że nie ma oddzielenia między nim a tymi istotami. Postanowił, że jego misją jest pomagać potrzebującym.

W 1982 roku Glassman otworzył piekarnię Greyston w Yonkers w stanie Nowy Jork. Greyston zatrudnia takie osoby, które konwencjonalne firmy uznają za "niezatrudnialne". Obecnie ma ponad 75 pracowników i produkuje ciasteczka dla firmy Ben & Jerry's Ice Cream. Greyston był pierwszym ogniwem Fundacji Greyston, która ostatecznie powiększyła się o Greyston Family Inn, dostawcę mieszkań dla potrzebujących rodzin; Maitri Center, centrum medyczne służące osobom cierpiącym na choroby związane z AIDS; i Issan House, który zapewnia zakwaterowanie dla pacjentów Maitri.

W maju 1995 r. Maezumi Roshi zmarł nagle w wyniku utonięcia w wieku 64 lat. Jego ostatnim nauczaniem dharmy był list, który napisał dając ostateczne potwierdzenie dla Glassmana, ustanawiając go jako roshi . List zakończony był wersami:

Życie po życiu, narodziny po narodzinach 
Nigdy się nie wahając. 
Nie pozwól umrzeć ziarnu Mądrości Buddów i Przodków. 
Naprawdę! Błagam cię!

W swoim testamencie Maezumi Roshi mianował Glassmana prezydentem jego wspólnoty.

W drugiej połowie lat 90-tych Glassman wraz z żoną Sandrą Jishu Holmes skupił się na stworzeniu Zakonu Peacemakers, międzywyznaniowej organizacji zajmującej się sprawami pokoju i sprawiedliwości społecznej. W 1998 r. Glassman i Holmes przeprowadzili się do Santa Fe, aby skupić się na zarządzeniu Zen Peacemakers. Dwanaście dni później Holmes zmarła na atak serca.

Glassman kontynuował pracę, którą rozpoczął wraz z żoną. Zakon Zen Peacemakers - teraz znany jako Zen Peacemakers - stał się sławny dzięki odosobnieniom Witness Bearing i Street Retreats. Na medytacjach Witness Bearing uczestnicy medytują w miejscach, w których zdarzyły się okrucieństwa, takich jak Auschwitz-Birkenau czy Rwanda. W Retreats Street uczestnicy wychodzą na ulice przez wiele dni, aby żyć jak bezdomni i praktykować medytację zazen na chodnikach i w parkach.

Mniej więcej w tym samym czasie Glassman zaczął trenować z profesjonalnym klaunem Moshe Cohenem, znanym również jako Mr. YooWho. Cohen napisał, że celem Glassmana nie było stać się klaunem, ale "raczej chciał użyć ‘narzędzi trików i humoru’, aby poradzić sobie z sytuacjami nierównowagi w swoim świecie zen."

Glassman nawiązał przyjaźń z nagrodzonym Oscarem aktorem Jeffem Bridges'em. Razem napisali książkę  The Dude and the Zen Master, inspirowaną wiodącą rolą Bridges’a w The Big Lebowski.

Glassman dał przekaz wielu uczniom, w tym znanym nauczycielom Zen, takim jak Joan Halifax, Peter Matthiessen, Fleet Maull, Wendy Nakao i Pat Enkyo O'Hara. Wielu z jego uczniów założyło własne ośrodki i wspólnoty.

W styczniu 2016 r. Glassman doznał wylewu, z którego częściowo wyzdrowiał.

Berni Glassman miał żonę, Eve Marko, dwoje dzieci, Alisę i Marka oraz czworo wnucząt.

  

Obszerny fragment tekstu pochodzi z Lion’s Roar

Pełny tekst https://www.lionsroar.com/bernie-glassman-pioneer-of-american-zen-dies-at-79/

 

 

 

Timber by EMSIEN-3 LTD