Instrukcja pokłonów
Instrukcja Praktyki Pokłonów
Kiedy praktykujesz pokłony, praktykuj w ciszy i z pełną koncentracją, utrzymując poczucie lekkości swojego ciała - umysłu. Można robić 27, 54, 108 lub ich wielokrotność.
WYDECH TO:
siła, puszczanie, współczucie i wybaczanie, przechodzenie formy w pustkę, dawanie
1. Stań mocno na nogach, stopy ustaw palcami lekko na zewnątrz, tak aby pięty były oddalone lekko od siebie, mniej więcej na odległość pięści.
2. Złóż ręce w gassio - wewnętrzne powierzchnie dłoni dokładnie do siebie przylegają, czubki palców na których koncentrujemy naszą uwagę są na wysokości nosa, łokcie nie przylegają do ciała, a przedramiona są równoległe do podłogi, poziomo i symbolizują to co relatywne.
Ciało jest w pozycji pionowej i symbolizuje to co absolutne. Dłonie stykają się całą wewnętrzną powierzchnią, kciuki dotykają reszty palców.
3. Na wdechu zginasz kolana opadając w dół. Dotykasz podłogi.
4. Dłonie opierasz na macie tak, że jesteś w pozycji "na czworaka". Odwracasz dłonie wewnętrzną stroną ku górze.
5. Opadasz niżej dotykając czołem podłogi, pośladki opadają na pięty. W tej pozycji kończy się wydech - forma przechodzi w pustkę. Jesteś bardzo przytomny i świadomy. Na końcu wydechu, Twój umysł jest naturalnie pusty i pozbawiony myśli.
6. Podnosisz się do pozycji " na czworaka", robiąc wdech i odpychasz się dłońmi od podłogi.
WDECH TO:
gotowość, przechodzenie pustki w formę, bycie zdolnym do działania, przyjmowanie.
Pokłony powinno się robić we własnym tempie pamiętając, że schodzenie w dół powinno łączyć się z wydechem, a podnoszenie z wdechem.